Blog

Çatlak Topuk

Topuk çatlakları oldukça yaygın bir problemdir. Topuk çatlakları derin olduğunda, ayaktayken ya da topuğa baskı uygulandığında ağrılara neden olabilir. Tedavi edilmediğinde çatlaklar daha da derinleşip kanamaya ve
enfeksiyona da yol açabilir. Bu özellikle bağışıklık sistemi zayıf bireyler için tehlikeli olabilir.

Çatlak Topuk

Topuk Çatlaklarının Nedenleri

Cilt kuruluğu (kserozis) topuk çatlaklarının en yaygın nedenidir. Topuk çatlakları topuklar üzerine sürekli baskı uygulandığında da ortaya çıkabilir. Bu da genelde uzun süreli yürüyüşler ya da ayakta fazla durulduğunda ortaya çıkar. Topuk çatlaklarının diğer yaygın nedenleri şunlardır:

Aşırı Kilolar Aşırı kilolar (fazla kilolar ayak altına fazla basınç uygulanmasına neden olarak topukta açılmalara yol açabilir.) Deri esnek olmadığında uygulanan basınç çatlamalara yol açabilir. Arka Kısmı Açık Ayakkabılar Arka kısmı açık ayakkabılar giymek de topuk altındaki yağlı tabakanın iki tarafa ayrılmasına neden olarak çatlamalara yol açabilir. Şeker Hastalığı Bazı sağlık koşulları da deride kurumaya neden olabilir. Şeker hastalığı daha az terlemeye neden olur. (şeker hastalarında aktivitesi azalan tiroit vücudun metabolik hızını düşürür bu da terlemenin azalmasına yol açar. Bunun sonucunda da deride kurumalarla birlikte çatlamalar ortaya çıkabilir.) Deri Hastalıkları Sedef hastalığı ve egzama gibi deri hastalıkları da kuru deriyle birlikte topuk çatlaklarına yol açabilir. Ter Bezlerinin Düzensiz Çalışması Ter bezlerinde aktivitenin azalması da deride kurumayı ve çatlakların oluşumunu tetikler.

ÇATLAK TOPUK TEDAVİSİ VE ÖRNEKLERİ:

Çatlak Topuk Tedavisi

topuk1